بالا و پایین پریدن در سینه زنى - موسیقى در عزادارى - پوشیدن لباس مشكى در عزاى اهلبیت (علیهم السلام) - توصیه ترك گناه - استخاره - كشتن حشرات و حیوانات - امر به معروف و نهى از منكر - تكثیر نرم افزار -  عضویت خانم‌ها در نیروى انتظامى - ترویج فرهنگ غرب - تراشیدن ریش - 

بالا و پایین پریدن در سینه زنى

س129: آیا هروله كردن در موقع سینه زنى (بالا و پایین پریدن) صحیح است؟
ج) اگر موجب وهن مذهب یا مؤمنین یا مراسم عزادارى معصومین «علیهم السلام» باشد، جایز نیست و در هر حال بهتر است مؤمنین مراعات شؤون عزادارى معصومین «علیهم السلام» بویژه سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین «علیه السلام» را بنمایند.

موسیقى در عزادارى

س130: استفاده از آلات موسیقى (مانند ارگ) و یا استفاده از طبل و سنج در مراسم عزادارى ائمه معصومین «علیهم السلام» چه حكمى‏ دارد؟
ج) استفاده از آلات موسیقى، مناسب با عزادارى سالار شهیدان (علیه السلام) نیست و شایسته است مراسم عزادارى به همان صورت متعارفى كه از قدیم متداول بوده برگزار شود. البته استفاده از طبل و سنج به نحو متعارف اشكال ندارد.

پوشیدن لباس مشكى در عزاى اهلبیت (علیهم السلام)

س131: آیا پوشیدن لباس سیاه در عزاى امامان معصوم «علیهم السلام» مكروه است؟
ج) كراهت آن ثابت نیست، بلكه اگر براى تعظیم شعائر باشد داراى اجر و ثواب نیز خواهد بود.

توصیه ترك گناه

س132: چگونه مى‏توان بر وسوسه‏هاى شیطانى كه دامنگیر برخى از ما جوانان شده فائق آمد و با كنترل هواى نفس و شهوت، موفق به ترك گناه شده و توبه كنیم؟
ج) ممكن است ترك گناهى كه عادت شده، در اول كار، مقدارى مشكل به نظر برسد، اما باید عواقب خطرناك دنیوى و اخروى آن را مد نظر داشته باشید و بدانید كه با ارتكاب گناه، خودتان را در دنیا و آخرت به هلاكت و بدبختى خواهید انداخت.

و لذا با عزم و اراده‏اى جدى و با توكل به خداوند متعال و استعانت از درگاه رحمت او، چنین گناهانى را ترك كرده و از دیدن و شنیدن صحنه ها و مطالب مفسده‏انگیز و معاشرت با دوستان ناباب هم خوددارى كنید.
مداومت در خواندن قرآن، شركت در مجالس وعظ و خطابه، توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، تلاش و جدیت در تحصیل و كسب علوم و معارف، ورزش مستمر، اشتغال به كار مفید و هنرهاى سودمندى چون خطاطى، نقاشى، صنعت و..., غافل نبودن از یاد مرگ و روز قیامت مى‏تواند انسان را در این راه یارى كند.
و چنانچه ازدواج نكرده‏اید سعى كنید با ازدواجى ساده، كم خرج و سالم، دین و جسم خود را از آثار مخرب گناهان، حفظ كنید. ان شاء الله توفیقِ توبه واقعى نصیب شما شود.

استخاره

س133: پسرى از خانواده‏اى متعهد از من خواستگارى نموده كه البته بنده نیز على رغم اینكه وضعیت مالى مناسبى ندارد به وى علاقمندم اما خانواده‏ام مى‏خواهند كه حتماً استخاره بگیرم. استخاره در مسائلى مانند ازدواج چه حكمى‏ دارد؟ اگر قصدم اطمینان از وضعیت زندگى آینده‏ام باشد چطور؟
ج) شایسته است انسان در امورى كه مى‏‏خواهد راجع به آنها تصمیم بگیرد، ابتدا تأمل و دقت كند و یا با افراد با تجربه و مورد اطمینان مشورت نماید و در صورتى كه با این كارها تحیّر او برطرف نشد، مى‏‏تواند استخاره كند؛ چون استخاره براى رفع حیرت و تردید در مورد امر مباحى است كه شخص قادر بر اتّخاذ تصمیم نباشد، (اعم از اینكه تردید در اصل عمل باشد یا در چگونگى انجام آن). بنابر این در كارهاى خیر كه در آنها حیرت وجود ندارد، استخاره لازم نیست و همچنین استخاره براى آگاهى از آینده شخص یا عمل نمى‏‏باشد.

كشتن حشرات و حیوانات

س134: آیا از بین بردن حشرات (مثلاً مورچه‏هایى كه در حیاط منزل لانه كرده‏اند) جایز است؟
ج) اگر موذى بوده و یا وجود آنها موجب آلودگى محل زندگى گردد، اشكال ندارد.

امر به معروف و نهى از منكر

س135: وظیفه مردم در امر به معروف و نهى از منكر چیست؟ مخصوصاً در مواردى كه راه جلوگیرى از وقوع منكَر منحصر به ایجاد مانع بین فعل حرام و فاعل آن است. آیا در چنین مواردى مى‏توان بر او سخت گرفته و یا در اموال وى تصرف كرد؟ یا اینكه چنین مواردى جزو وظایف حكومت است؟
ج) با وجود شرایط و حفظ مراتب، تكلیف شرعى و وظیفه همگانى، امر به معروف و نهى از منكر زبانى مى‏باشد. و در صورت نیاز به مراحل بالاتر، موضوع به مسؤولین ذیربط در نیروى انتظامى‏ و قوه قضاییه ارجاع دهند.

تكثیر نرم افزار

س136: نظر رهبر معظم انقلاب در مورد کپى از سى‏دى‏هاى موجود (اعم از سى‏دى‏هاى تولید شده در داخل کشور و یا نرم‏افزارهاى خارجى) چیست؟ 
ج) تكثیر نرم‏افزارهاى تولید داخل ایران، باید با اجازه ناشر یا صاحب اصلى آن باشد، تكثیر نرم‏افزارهاى خارجى نیز تابع قرار داد دولت جمهورى اسلامى‏ ایران و كشور تولید كننده آن است.

 عضویت خانم‌ها در نیروى انتظامى

س137: آیا خدمت زن در نیروى انتظامى (به عنوان پلیس یا غیره) جایز است؟
ج) طبق ضوابط و مقررات شرعى و قانونى، مانع ندارد.

ترویج فرهنگ غرب

س138: پوشیدن لباسهاى مدّ غربى یا شلوارهاى تنگ یا لباسهایى كه مارك و علامت برخى از شركتهاى معروف غربى را دارند و متأسفانه در برخى جاها دیده مى‏شود، چه حكمى‏ دارد؟
ج) استفاده از لباسى كه موجب ترویج فرهنگ مهاجم غرب شود و یا مهیج شهوت باشد و یا مفسده‏اى بر آن مترتب شود، جایز نیست.

تراشیدن ریش.

س139: تراشیدن صورت با تیغ یا ماشین اصلاح چه حكمی دارد؟
ج) بنابر احتیاط واجب، تراشیدن ریش و یا كوتاه كردن آن به گونه‏اى كه از نظر عرف ریش‏تراشى بر آن صادق باشد، جایز نیست.
س140: تراشیدن موهاى صورت و باقى گذاشتن موهاى روى چانه (كه اصطلاحاً به آن ریش فرانسوى یا پرفسورى مى‏گویند) چه حكمى‏ دارد؟
ج) تراشیدن مقدارى از ریش حكم تراشیدن تمام آن را دارد و بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.