تزریق آمپول براى روزه‏دار-جنابت غیر اختیارى در حال روزه-روزه در حال جنابت-وظیفه كسى كه روزه نگرفته-فرو بردن خلط در حال روزه-مصرف زكات فطره-تعیین سال خمسى-فروش مؤونه-خمس اجناس منزل-خمس پول قرضى-معاشرت با كسى كه خمس نمى‏دهد-خمس درآمد كسب-خمس حقوق بازنشستگى-خمس باز خرید-خمس ارث-خمس كمك هزینه تحصیلى-مهلت خواستن براى پرداخت خمس-سیادت-

تزریق آمپول براى روزه‏دار

س24: آیا روزه‏دار مى‏تواند به بدنش آمپول یا سرم تزریق كند؟
ج) احتیاط واجب آن است كه روزه‏دار از استعمال آمپولهاى مقوّى یا مغذّى یا آمپولهایى كه به رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سرمها خوددارى كند، ولى تزریق آمپول براى بى‏حس كردن و نیز دارو گذاشتن بر زخمها و جراحتها اشكال ندارد.

جنابت غیر اختیارى در حال روزه

س25: حكم روزه كسى كه با خود كارى انجام دهد كه بطور غیراختیارى جنب شود، چیست؟
ج) اگر كار مذكور به قصد انزال بوده، و یا مى‏دانسته كه با این كار جنب مى‏شود، و یا عادت او بر این بوده است؛ و در عین حال عمداً چنین كارى كرده و جنب شده، حكم جنابت عمدى را دارد یعنى هم قضا بر عهده او مى‏باشد و هم كفاره.

روزه در حال جنابت

س26: اینجانب زمانى كه به سن تكلیف رسیدم نسبت به احكام جنابت و حتى خود جنابت آگاهى نداشتم. حكم نماز و روزه‏هایى كه در آن حال انجام داده‌ام چیست؟
ج) نمازهایى را كه در حال جنابت خوانده‌اید باید قضا نمایید و روزه‏ها در صورتى كه جاهل به اصل جنابت بوده و اصلاً نمى‏فهمیده‌اید جنابت چیست، صحیح است ولى اگر جنابت را مى‏دانسته و جاهل به وجوب غسل بوده‌اید، باید قضاى روزه‏ها را بجا آورید و اگر در یاد گرفتن مسأله كوتاهى نكرده باشید كفاره ندارد والاّ بنابر احتیاط واجب كفاره هم دارد.

وظیفه كسى كه روزه نگرفته

س27: اگر كسى چند سال با عذرهاى واهى یا از روى سهل انگارى روزه نگرفته باشد، چه كار باید بكند؟
ج) قضاى آنچه از ماه رمضان از او فوت شده، بر او واجب است، و اگر افطار، عمدى و بدون عذر شرعى بوده، علاوه بر قضا، كفاره هر روز هم واجب است كه عبارت است از: شصت روز روزه یا اطعام شصت فقیر و یا دادن شصت مدّ طعام به شصت مسكین كه سهم هر كدام یك مدّ (750 گرم) است.

فرو بردن خلط در حال روزه

س28: آیا اگر خلط از بینى وارد دهان بشود، در صورت فرو بردن آن روزه باطل مى‏شود؟ فرو بردن خلطى كه به واسطه سرماخوردگى در گلو وجود دارد چطور؟
ج) تا به فضاى دهان نرسیده اشكال ندارد و اگر به فضاى دهان رسیده، بنابر احتیاط واجب نباید فرو برد و اگر عمداً فرو برد، بنابر احتیاط قضا و كفاره بر او واجب مى‏شود.

مصرف زكات فطره

س29: زكات فطره را در چه راهى باید مصرف كرد؟
ج) مصرف زكات فطره، همان مصرف زكات مال است ولى احتیاط آن است كه با وجود فقیر در محل، به مصارف دیگر نرسد.

تعیین سال خمسى

س30: من حدود دو سال است كه استخدام دولتى شده‌ام ولى تاكنون خمس مالم را حساب نكرده‏ام. لطفاً مرا در تعیین سال خمسى راهنمایى فرمایید.
ج) شروع سال خمسى نیاز به تعیین از سوى خود مكلف ندارد، بلكه خود بخود براساس چگونگى حصول در آمد سالانه متعیّن مى‏‌شود. بنابراین ابتداى سال خمسى امثال كارگران و كارمندان از اولین روز امكان دریافت اولین درآمد از درآمدهاى كار و كارمندى است، و سال خمسى تجّار و مغازه‌داران از تاریخ شروع به خرید و فروش و سال خمسى امثال كشاورزان از تاریخ برداشتِ اولین محصول كشاورزى، سال شروع مى‏شود.

فروش مؤونه

س31: كسى كه یك منزل شخصى كوچكى از خودش داشته باشد و در آن زندگى مى‏كند بخواهد با فروش خانه، خانه بزرگترى كه مورد نیازش مى‏باشد، بخرد، آیا پس از فروش خانه در فرض اینكه پول آن به اندازه خرید همان خانه جدید باشد، به او خمس تعلق مى‏گیرد یا خیر؟ 
ج) فروش مؤونه خمس ندارد.

خمس اجناس منزل

س32: آیا به لوازم منزل و همچنین مواد خوراكى كه تا سر سال باقى مى‏ماند، خمس تعلق مى‏گیرد؟
ج) لوازمى‏ كه با استفاده از آنها عین آن باقى مى‏ماند (مثل فرش، لباس ومانند آن) در صورتى كه مطابق با شأن عرفى شخص باشد، خمس ندارد، ولى خوراكى‌ها (اعم از خوردنى و آشامیدنى) كه با استفاده از آنها عین آنها باقى نمى‏ماند (برنج، آرد، روغن، حبوبات و...) هر چه تا سر سال خمسى مصرف نشود و باقى بماند، باید خمسش پرداخت گردد.

خمس پول قرضى

س33: اگر پولى را به فردى قرض بدهیم و بعد از سال خمسى آن را برگرداند، آیا باید خمس آن را پس از دریافت بپردازیم؟‌
ج) اگر مالى را كه قرض داده‌اید از درآمد كسب و حقوق بوده و سر سال خمسى قابل وصول نباشد، فعلاً خمس آن بر شما واجب نیست، بلكه هنگامى‏ واجب مى‏شود كه آن را دریافت كنید.

معاشرت با كسى كه خمس نمى‏دهد

س34: آیا مى‏شود با كسى كه خمس نمى‏دهد رفت و آمد كرد و از غذایى كه برایمان تهیه مى‏كند خورد و آیا هدایاى وى را مى‏توان پذیرفت؟
ج) صِرف رفت و آمد و معاشرت فى نفسه اشكالى ندارد و تا زمانى كه یقین به وجود حرام در غذا یا اموالى كه در اختیار شما قرار مى‏دهد یا هدیه‏اى كه به شما مى‏دهد نداشته باشید، استفاده از آن مانعى ندارد.

خمس درآمد كسب

س35: آیا به درآمد كارگران هم خمس تعلق مى‏گیرد؟
ج) آنچه كه از درآمد بین سال تا سر سال خمسى صرف در نیازمندى‌هاى زندگى نشود و اضافه بماند، خمس دارد.

 خمس حقوق بازنشستگى

س36: بابت بازنشستگى مبلغى دریافت نموده‏ام آیا به آن خمس تعلق مى‏گیرد؟
ج) حقوق بازنشستگى كه به كارمند پرداخت مى‏شود جزو درآمد سال وصول است اگر تا سر سال خمسى صرف در مؤونه نشود، خمس دارد.

خمس باز خرید

س37: اینجانب به تازگی از محل کارم بازخرید خدمت شده‌ام و برای بازخرید سنوات خدمتم مبلغ 7 میلیون تومان دریافت کرده‌ام و می‌خواهم این مبلغ را به حساب مسکن مهر که قبلاً ثبت‌نام کرده‌ام واریز نمایم ولی نکته اینجاست که من احتمال می‌دهم تا نوبت بنده برسد سال خمسى من فرا مى‌رسد، و تا آن موقع پول پیش من خواهد ماند با وجود اینکه بنده به غیر از این پول هیچ امکان دیگری برای واریز حق عضویت خود ندارم آیا این مبلغ مشمول خمس می‌شود یا خیر؟

ج) مبلغ بازخریدِ خدمت خمس ندارد هر چند سال بر آن بگذرد.

خمس ارث

س38: آیا به ارث هم خمس تعلق مى‏گیرد؟
ج) ارث خمس ندارد، مگر یقین حاصل شود كه خمس به آن تعلق گرفته و پرداخت نشده است.

خمس كمك هزینه تحصیلى

س39: خواهشمند است در مورد تعلق و یا عدم تعلق خمس به مقررى تحصیلى دانشجویان بورسیه خارج از كشور كه تنها درآمد زندگیشان از این راه تأمین مى‏شود، حكم شرعى را بیان فرمایید.
ج) كمك هزینه تحصیلى خمس ندارد، مگر اینكه شخص استخدام شده و در قبال تحصیل، حقوق دریافت نماید.

مهلت خواستن براى پرداخت خمس

س40: آیا مى‏شود مبلغ خمس را به صورت قسطى پرداخت نمود؟
ج) اگر پرداخت خمس بصورت یكجا فعلاً براى شما امكان ندارد، مى‏توانید به یكى از نمایندگان مقام معظم رهبرى (دام ظله) كه در اینگونه امور اجازه دارند، مراجعه و پس از دستگردان نمودن به تدریج بپردازید.

سیادت

س41: آیا كسانى كه فقط از طرف مادر به پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) منسوب هستند، حكم سید را دارند؟
ج) اگر چه منتسبین به پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) از طرف مادر هم از اولاد آن حضرت محسوب مى‏شوند ولى ملاك ترتب آثار و احكام شرعى سیادت، انتساب از طرف پدر است.